Upozornění na nebezpečný e-mailový vir

Vážení zákazníci, rádi bychom vás upozornili na nebezpečný e-mail, který se aktuálně šíří českými
e-mailovými schránkami a několikrát již dorazil i nám…

V poslední době se opakovaně nejen do naší schránky dostal e-mail tvářící se jako upozornění na úhradu pohledávky u neexistující společnosti. E-mail je sice poměrně amatérsky zpracován a obsahuje jak věcné a formální tak i vzhledové chyby. Každopádně však obsahuje také zavirovanou přílohu ve formátu .ZIP, kterou v žádném případě neotevírejte. 

E-mail se evidentně šíří přes poměrně výkonnou spamovou farmu a na zcizenou databázi kontaktů, což je poměrně běžné. Za nebezpečné však považujeme zejména to, že ač má pokaždé téměř stejný obsah, tak se tváří jakoby odeslán od skutečných osob a hlavně mění firemní hlavičku a název společnosti.

Prosíme, pamatujte, že bankovní domy obecně používají vlastní e-mailové servery a v ČR snad žádný bankovní dům neposílá neformátované e-mail s upomínkou a bez kontaktních údajů.

Pokud si potřebujete ověřit původce domény, sledujte nastavení SPF záznamu. Stejně tak doporučujeme nastavení SPF záznamu pro ostatní kampaně. Více o SPF záznamu najdete zde.

Na tento vir upozornil před pár dny i server Novinky.cz – přejít na článek „Podvodníci to zkoušejí znovu, straší lidi tisícovými dluhy.

Update 30.6.2014 16:48: Další upozornění na serveru Novinky.cz -článek: Obrana před novým virem z e-mailu neexistuje.

Pro ilustraci přikládáme aktuální screenshot e-mailu tak, jak dorazil do naší schránky.

Ukázka e-mailu s virem

Ukázka e-mailu s virem

Menu